PřihlásitRegistrace

DAB - Jak nás naladit na digitálu

Zde najdeš způsob jak a kde si nás můžeš naladit přes DAB přijímač.

SeeJay Radio naladíš online, ale také vzduchem a to digitálně prostřednictvím moderní technologie DAB!

DAB je moderní technologie určená pro digitální rozhlasové vysílání. K této technologii směřuje téměř celá Evropa a některé země na ni již zcela přechází. SeeJay Radio využívá pro šíření digitálního terestrického vysílání multiplex operátora Teleko, které aktuálně pokrývá signálem podle odhadů 5,1 mil. obyvatel ČR v oblastech dle mapy níže.

Pro poslech SeeJay Radia přes signál DAB je zapotřebí radiopříjmače, který zpracovává signál v pásmu Band-III nebo L-Band. V současné době je na trhu více než několik desítek modelů těchto rádií a to jak kapesních, stolních tak také autorádií. Najdeš je v každém dobrém e-shopu či obchodu s elektronikou, případně v partnerském obchodě www.pureradio.cz.

Pokrytí DAB vysílání SeeJay Radia


Oblast pokrytí Pásmo Kanál
Praha a okolí Band-III 11A
Příbramsko Band-III 11A
Brno a okolí L-Band LE
Moravskoslezský kraj L-Band LP
Královehradecký kraj Band-III 5D
Liberec + Jablonec nad Nisou a okolí L-Band LL
Ústecký kraj Band-III 10A


Časté otázky a odpovědi:

Otázka: Co je to digitální rozhlasové vysílání?
Odpověď: Nový způsob jak si naladit více rozhlasových stanic a tím si obohatit jinak svázané možnosti poslechu požadovaného obsahu či muziky.

Otázka: Co je to DAB či DAB+? 
Odpověď: DAB (Digital Audio Broadcasting) je norma pro zemské rozhlasové vysílání, jako v případě zemského televizního vysílání norma DVB-T, která je dnes již velmi dobře známá. DAB+ je novější norma využívající kvalitnějšího kódování a tedy zvýšení kvality poslechu.

Otázka: Co je to L-Band?
Odpověď: L-Band neboli L-pásmo je aktuálně využívané kmitočtové pásmo využívané v ČR pro digitální rozhlasové vysílání v rozsahu 1452-1478 MHz. Toto kmitočtové pásmo je využíváno jako dočasné řešení a bude v budoucnu nahrazeno pásmem Band-III.

Otázka: Co je to Band-III? 
Odpověď: Band-III neboli III-pásmo je celosvětově preferované kmitočtové pásmo pro digitální rozhlasové vysílání v rozsahu 174-230 MHz. V ČR se v tuto chvíli v tomto pásmu vysílá pouze na Příbramsku. V letošním roce se netrpělivě očekává plánované přidělování tohoto pásma operátorům, což bez nadsázky odbrzdí vývoj digitálního rozhlasového vysílání v ČR.

Otázka: Co mi přinese nákup digitálního rozhlasového přijímače? 
Odpověď: Jednoznačně rozšíření možnosti poslechu o dosud nedostupné kanály, zpřístupnění nových doplňkových služeb, možnost poslechu speciálních žánrů ve vysoké kvalitě, atd. Nutno podotknout, že digitální vysílání je trend, který se bude dále vyvíjet a budou přibývat další benefity a interaktivita. Dále je nutno zmínit, že drtivá většina DAB přijímačů obsahuje i klasické FM pásmo, takže nepřijdete ani o své oblíbené stanice.

Otázka: Jak je to s příjmem v autě? 
Odpověď: Toto je komplikovanější otázka. Pokud budete kupovat nový vůz, požádejte svého dodavatele o informace ohledně instalace DAB přijímače, což bude většina schopna realizovat. Bohužel se jedná většinou o příplatkovou výbavu, v čemž je ČR opět pozadu za západní Evropou, kde je zcela běžné mít DAB přijímač v základní výbavě. Ovšem je třeba si uvědomit, že je toto investice do budoucna a s ohledem na celkovou cenu vozu je tato suma navíc zanedbatelná. Pokud budete chtít přijímačem vybavit již vlastněný vůz, je nejlepší cesta nákup nového autorádia. Jsou i jiné možnosti instalace a jsme schopni poradit individuální řešení na základě emailového dotazu, který nám zašlete na technickou podporu .

Otázka: Na co si tedy dát pozor při nákupu nového digitálního rozhlasového přijímače? 
Odpověď: Určitě by přijímač měl podporovat obě normy DAB i DAB+ a dále musí umět přijímat vysílání v pásmech L-Band i Band-III. V případě, že si nebudete jisti ohledně nákupu konkrétního modelu, neváhejte obrátit s dotazem o pomoc na naši technickou podporu.

V případě dalších dotazů obracejte na email technické podpory: techhelp@seejay.cz.